Menu

Poświęcenie medalików 8 XII 2008

Po poświęceniu medalików.

W poniedziałek 8 grudnia jest święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Ten dzień wybraliśmy na poświęcenie medalików dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Maluchy uczestniczyły we Mszy św. a po kazaniu wyszły przed ławki razem z rodzicami. Ks. proboszcz poświęcił medaliki i rodzice założyli je swoim dzieciom. Na medalikach znajduje się podobizna NMP. Podobnie figurka, która jest przechodnią nagrodą na roratach, podobizna Matki Bożej Fatimskiej jest nawiązaniem do tego święta. To tam Matka Boża przedstawiła się „Jestem Niepokalane Poczęcie”.

Roraty i Adwent 2008

Dzieci z lampionami w pierwszych ławkach naszego kościoła.

30 listopada przypadała I Niedziela Adwentu. Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny (kościelny). Zaczyna się on cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Ten okres oczekiwania na święta nazywamy  Adwentem.  Codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 1700 odprawiamy Mszę św. Roratnią. Zaczyna się ta Msza nietypowo, w ciemnościach. Dzieci z lampionami poprzedzają ministrantów, lektorów i księdza wnoszącego świecę – światło symbolizujące Jezusa Chrystusa. Symbolami kojarzącymi się z Adwentem, oprócz lampionów jest wieniec adwentowy z czterema świecami i specjalna świeca poświęcona Maryii a stojąca na ołtarzu, tzw. roratka.

Tegoroczne roraty, upływają pod znakiem św. Pawła z uwagi na trwający Rok św. Pawła. O tym nietypowym apostole słynnym z  jego listów czy podróży, przypomina nam wisząca koło prezbiterium wielka mapa i naklejane na nią cytaty z jego listów.

 

Więcej zdjęć na http://www.krzyz.parafia.info.pl/?p=main&what=43

Pielgrzymka do Bazyliki 24 XI 2008

Za chwile zacznie się Msza św.

Rok św. Pawła jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego, czyli darowania kar za grzechy popełnione po wypełnieniu kilku warunków. Wierni, którzy nawiedzą jedną ze wskazanych świątyń, będą uczestniczyli we Mszy św., przyjmą Komunię św., czyli będą w stanie łaski uświęcającej, bez przywiązania do grzechu powszedniego, uzyskają odpust zupełny gdy odmówią modlitwy w intencjach papieskich. Najbliższym nam kościołem dającym taką odpustową łaskę jest kościół Imienia Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu – popularnie nazywany „Ruiną”. To, że nie ma nic wspólnego z tą popularną nazwą zobaczyliśmy w poniedziałek, 24 listopada podczas pielgrzymki parafialnej. Proboszcz parafii Imienia NMP, ks. Tadeusz Kościelny przybliżył nam historię tego kościoła, mogliśmy podziwiać jak pięknie jest odnowiony. Spora grupa wiernych z parafii pw. Św. Krzyża uczestniczyła we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Piotra Kotowskiego. Tytuł bazyliki mniejszej nadał kościołowi pw. NMP w Inowrocławiu papież Benedykt XVI w tym roku.

"Noc Świętych" 31 XI 2008

Procesja z kościoła św. Mikołaja do kościoła św. Krzyża.

W wieczór poprzedzający Uroczystość Wszystkich Świętych przeżywaliśmy „Noc Świętych” przypominającą nam o przeznaczeniu człowieka do szczęścia w wieczności. Uroczystość rozpoczęła się w piątek nieszporami o Wszystkich Świętych w kościele św. Mikołaja o godz. 20.00. Potem procesja z relikwiami świętych przeszła z kościoła św. Mikołaja przez Rynek, ulicę Królowej Jadwigi, Plac Klasztorny do naszego kościoła, gdzie o 21.30 była sprawowana Msza św. ku czci Wszystkich Świętych. W naszym kościele znalazły się relikwie m.in. św. Mikołaja, św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. ojca Pio. Zdjęcia na naszych stronach dzięki uprzejmości ks. Pawła Kowalskiego.

Parafialna pielgrzymka na Warmię i Mazury 27-28 IX 2008

Kościół w Gietrzwałdzie.

W dniach 27 i 28 września zorganizowaliśmy parafialna pielgrzymkę na Warmię i Mazury. Wyjechaliśmy autokarem wcześnie rano w kierunku Olsztyna. Po krótkim w nim postoju i przejściu się starówką, gdzie odwiedziliśmy Bazylikę Mniejszą (ale dużo większą od inowrocławskiej „Ruiny”) udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego. Tu był czas wolny, obeszliśmy tereny wokół zamku, gdzie mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur z Olsztyna. Byliśmy też w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Potem wyjechaliśmy do Stoczka Klasztornego z jego Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. To w tej miejscowości więziony był Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i tu oddał się w osobistą niewolę Matce Bożej. W Stoczku ksiądz proboszcz odprawił wraz z pielgrzymami Mszę św. Wieczorem udaliśmy się na nocleg w starym młynie. W niedzielny ranek pojechaliśmy do Św. Lipki, tu tez była Msza św., zwiedzanie sanktuarium. Potem pojechaliśmy zwiedzać wojenną siedzibę Hitlera w Gierłoży koło Kętrzyna. Po obejrzeniu ruin bunkrów i godzinnym spacerze wśród lasu porastającego to co pozostało z „Wilczego Szańca” pojechaliśmy do Gietrzwałdu. Tam też było zwiedzanie, jeden z księży bardzo długo opowiadał nam historię objawień i cudów w Gietrzwałdzie. W końcu po szybkim obiedzie udaliśmy się w drogę do Inowrocławia, pokonując ostatnie 200 km pielgrzymki ze śpiewnikami w dłoni. Choć po zachodzie Słońca, słychać było raczej chrapanie zmęczonych bogatym programem pielgrzymów niż śpiewy.

Odpust w naszej parafii 14 IX 2008

Zabawy sportowe na festynie.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego to dzień dorocznego odpustu w naszej parafii. Główna Msza św. odpustowa odbyła się o 12.15. W tym roku, oprócz uczestnictwa we Mszy św. parafianie mogli uczestniczyć w zorganizowanym przez Radę Duszpasterską festynie parafialnym, zorganizowanym na pobliskim dużym parkingu. Festyn trwał od 15.00 do 18.30, a jego główną atrakcją była loteria, na której każdy los wygrywał. Występowały też zespoły grające muzykę chrześcijańską. Więcej informacji o festynie można przeczytać na specjalnej stronie jemu poświęconej.

Oktawa Bożego Ciała 22 - 29 V 2008

Procesja wokół kościoła 23 V 2008.

Święto Bożego Ciała rozpoczyna obchody całej oktawy Bożego Ciała. Miejska procesja miała miejsce w czwartek, po Mszy św. na inowrocławskim Rynku, której przewodniczył ks. bp.Wojciech Polak. Uczestniczyliśmy w procesji idącej ulicami Kr. Jadwigi, Solankową, Roosevelta do kościoła pw. św. Barbary. Nasza "parafialna" procesja ulicami Kościuszki, Św. Ducha, 3 Maja, Kilińskiego w niedzielę 25 V po Mszy św. o godzinie 9.30. A w dni powszednie, po wieczornej Mszy św. krótka procesja wokół kościoła.

Zesłanie Ducha Świętego 11 V 2008

Po roku wytrwałych przygotowań 42 dzieci z naszej parafii przyjeło po raz pierwszy Pana Jezusa. Ich pierwsze pełne uczestnictwo we Mszy św. zbiegło się w tym roku ze świętem Zesłania Ducha Świętego. Oby ten Duch napełniał ich serca, serca ich najbliższych, by nie oddalali się od Boga.

Parafiada 2 - 3 V 2008

Zawody na pływalni

Podczas tegorocznych długich świąt majowych, odbyło się w Inowrocławiu spotkanie młodych sportowców amatorów. Przyjechało około 1200 uczestników z 35 parafii. Zawody pływackie, wspinaczkowe, gra w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę, bieg na 400 i 1200 metrów. Nasi parafialni sportowcy zajęli w tych zawodach wyśmienite 4 miejsce, wyprzedzając tych z miejsca 5 o zaledwie 4 punkty. Zatem widać, jak cenny jest każdy punkt. Zapraszamy do zawodów za rok.

Poświęcenie sztandaru i nadanie imienia SP w Turzanach 26 IV 2008

Ks. prałat Fr. Resiak święci sztandar.

W sobotę 26 kwietnia, Mszą św. o godzinie 10.00 rozpoczęły sie uroczystości nadania imienia i poświęcenia sztandaru w Szkole Podstawowej w Turzanach. Uroczystości te stanowiły nawiązanie do obchodów 150 lecia istnienia szkoły. Sztandar poświęcił ksiądz prałat Franciszek Resiak. Po Mszy św. odbyło się przekazanie sztandaru uczniom szkoły, akademia z prezentacją historii szkoły, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i poczęstunek.

Jubileusz 50-lecia pracy organisty, pana Leszka Kaczmarka 16 IV 2008

Organista, pan Leszek przed pulpitem.

Pan Leszek Kaczmarek, grający w niedziele i święta na organach w naszym kościele obchodzi w tym roku 50 lecie tej pięknej pracy.  W środę 16 kwietnia odbyła się w jego intencji Msza św. Pan Leszek zaczął grać w wieku 22 lat, zatem gratulujemy kondycji i zdrowia. Życzymy wielu jeszcze lat dającej satysfakcji pracy. Oby nie tylko głos, ale w ogóle zdrowie dopisywało jubilatowi.

Bierzmowanie 30 III 2008

W środku ks. biskup W. Polak.

W niedzielę po Wielkiej Nocy, w święto Bożego Miłosierdzia, ks. biskup Wojciech Polak udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Niech dary Ducha Świętego pomogą tym młodym ludziom być lepszymi uczniami Chrystusa.

Wielka Sobota 22 III 2008

Wielka Sobota 2008 - Rezurekcja.

Wielka Sobota w naszym kościele to od rana adoracja przy Grobie Pańskim. Co prawda trudno było o chwilę ciszy - bo i ciemnicę trzeba było rozebrać, i co godzinę ksiądz święcił potrawy. Dzieci odpowiadały co w ich koszyczkach symbolizuje chleb, baranek itd. Wieczorem o 21 rozpoczęła się Rezurekcja, której początek możemy zobaczyć na zdjęciu obok. Msza kończyła się procesją, wspólnym śpiewem "Ciebie Boga wysławiamy..." i błogosławieństwem. G.F. Haendel nie przypuszczał, że fragment jego "Mesjasza" będzie wspaniałym tłem pokazu ogni sztucznych. Więcej zdjęć z Rezurekcji na stronie Triduum (wkrótce).

Wielki Piątek 21 III 2008

Wielki Piątek 2008

Wielki Piątek rozpoczęliśmy w naszym kościele adoracją Najświętszego Sakramentu i nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Po Drodze Krzyżowej adorację w ciemnicy prowadzili członkowie różnych róż Żywego Różańca. Rozpoczęliśmy Nowennę Do Bożego Miłosierdzia, która będzie trwała do Niedzieli Miłosierdzia, czyli do pierwszej niedzieli po Wielkanocy.

Wielki Czwartek 20 III 2008

Wielki Czwartek 20 III 2008

Wielki Czwartek jest szczególnym dniem w liturgii Kościoła – wspomnieniem i pamiątką ustanowienia dwóch sakramentów - kapłaństwa i Eucharystii. To szczególna okazja, aby podziękować Bogu za wszystkie powołania kapłańskie  oraz by  okazać wdzięczność księżom  za to, że odpowiedzieli na głos Pana.

W naszej parafii na  wieczornej Mszy św. dwie dziewczynki Agatka i Antonina przyjęły pierwszą Komunię św. Po Mszy przenieśliśmy ciało Pana Jezusa do zamkniętej ciemnicy. Tak jak wieczorna Msza św. przypominała ustanowienie Eucharystii w Wieczerniku, tak to symboliczne przeniesienie z ołtarza do zakratowanej ciemnicy przypomina nam o aresztowaniu w Ogrodzie Oliwnym. Tabernakulum na ołtarzu zostało otwarte i puste. Smutny to widok, przypominający opuszczone kościoły, czy kościoły opuszczone i zniszczone podczas wojny. 

Niedziela Palmowa 16 III 2008

Procesja wraca do kościoła.

Ostatnia niedziela Wielkiego Postu. Przypomnienie tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Przed Mszą św. przeszliśmy procesją z palmami wokół kościoła. Na Mszy św. podczas czytania Ewangelii przypomnieliśmy sobie z kolei opis męki Pana Jezusa. Jak to ks. proboszcz zauważył w kazaniu - od tryumfu i uwielbienia, do zdrady przez grzech - często jest bardzo blisko.

Rekolekcje dla I LO 20 - 22 II 2008

Rekolekcje I LO

W środę 20 lutego rozpoczeły się rekolekcje dla młodziezy z I Liceum Ogólnokształcącego. Nauki rekolekcyjne głosi ojciec Piotr Raduszewski z zakonu Trójcy Przenajświętrzej, zwanego też zakonem Trynitarzy. Zakon został założony i zatwierdzony w 1198 roku. Do Polski przybyli w 1685 roku. Zakon przetrwał na terenach Polski do 1907 roku, a restytucji dokonano w 1986 roku. Dawniej zakon zajmował się m. in. wykupem chrześcijan z niewoli - np. tatarskiej. Współcześnie zadaniem i regułą zakonu jest wykupywanie ludzi z różnych rodzajów niewoli zewnętrzej i wewnętrznej, jak na przykład uzależnień od alkoholu, narkotyków, internetu itp. Więcej zdjęć na stronie http://www.krzyz.parafia.info.pl/?p=main&what=32

Rekolekcje Wielkopostne dla dorosłych 6 - 9 II 2008

ks. Jarosław Bogacz

Wielki Post rozpoczęliśmy Popielcem, ale równocześnie zaczęły się rekolekcje dla dorosłych w naszej parafii. Rekolekcje głosi ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. Czterodniowe rekolekcje mają wprowadzić nas w klimat Wielkiego Postu. Pierwsze, środowe kazanie przypomniało nam, że najważniejsza jest modlitwa, jałmużna i post. Czwartkowe, na podstawie fragmentu Pisma Świętego mówiącego o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni przypomniało, że Jezus nie potępia grzesznika, tylko grzech. W piątek spotkaliśmy bogatego celnika, Zacheusza, który aby zobaczyć Nauczyciela wspinał się na sykomorę. Ostatnie nauki mówiły o synu marnotrawnym i jego bracie. Lepiej szczerze żałować za popełnione grzechy i przyjść do Ojca, niż być z Nim i udawać, że się Go kocha. 

W imieniu naszej wspólnoty parafialnej pragniemy gorąco podziękować księdzu Jarosławowi za głoszone rekolekcyjne nauki. Bóg zapłać i do zobaczenia!

Zabawa karnawałowa ministrantów i scholi 12 I 2008

Tort Gumisia

W sobotę 12 stycznia w domu parafialnym odbyła się zabawa karnawałowa ministrantów, lektorów i dziewcząt spiewających i grających w scholi. Zagadkowy na takiej zabawie może się wydawać tort. Był to tort urodzinowy jednego z ministrantów. Sto lat dla Gumisia!
Więcej zdjęć z tego wydarzenia zobaczysz po kliknięciu na poniższy link

Opłatek Żywego Różańca i innych stowarzyszeń w Domu Parafialnym - 6 I 2008

Ksiądz proboszcz rozdaje opłatek.

Wieczorem 6 stycznia, po Mszy św. odbyło się w salce domu parafialnego spotkanie członków Żywego Różańca, rady ekonomicznej, duszpasterskiej, Towarzystwa Świętego Wojciecha i Caritas parafialnej. Ksiądz proboszcz  serdecznie dziękował zebranym za pracę w roku 2007. Przedstawił też nowe osoby. Potem podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie wzajemnie życzenia. Ksiądz Robert grał na gitarze kolędy, a uczestnicy spotkania gromko je śpiewali. Gdyby nie padający od rana śnieg, utrudniający dotarcie niektórym osobom na spotkanie, chyba byśmy się nie pomieścili. W sumie zabrakło krzeseł i przynosiliśmy ławeczki z kościoła.

Opłatek w Komaszycach 6 I 2008

Opłatek w Komaszycach

W świetlicy w Komaszycach, w wieczór święta Objawienia Pańskiego odbył się tradycyjny opłatek, na którym był obecny ksiądz proboszcz. Spotkanie rozpoczęły  jasełka przygotowane przez komaszyckie dzieci. Potem dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy życzenia. Frekwencja była wyjątkowa. Z reguły na zebraniu Żywego Różańca jest około 20 osób. Teraz, razem z dziećmi i pozostałymi wiernymi z parafii było blisko 60 osób. Po opłatku był słodki poczęstunek oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Jasełka w Komaszycach 6 I 2008

Jasełka w Komaszycach 2008

Przed spotkaniem członków Żywego Różańca w Komaszycach odbyły się tradycyjne Jasełka. Dzieci recytowały zabawne wierszyki, a po tym, jak Śmierć zabrała Heroda, wszyscy poczuliśmy ulgę. Miał naprawdę ciężki charakter. Należy dodać, że tak Heroda jak i św. Józefa grała ta sama osoba. Widać nikt nie chce być tylko czarnym charakterem. 

Święto Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) 6 I 2008

Poświęcenie kredy

W święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane Trzech Króli, księża święcili kredę i kadzidło. Paczuszki przygotowali ministranci, i po każdej Mszy św. zbierali za nie datki na wycieczkę ministrantów, lektorów i scholi. A my wypiszemy nad drzwiami K+M+B 2008 na pamiątkę odwiedzenia Pana Jezusa przez trzech królów magów ze wschodu. Mało kto zdaje sobie sprawę, że skoro zanieśli innym ludom nowinę o narodzeniu Mesjasza, to byli pierwszymi misjonarzami.