Menu

Kolęda 2009

Idziemy z kolędą.

Rok zaczęliśmy kolędą, czyli pielgrzymowaniem od drzwi do drzwi. Przyjęcie księdza to publiczne wyznanie wiary i przyznanie się do bycia członkiem wspólnoty parafialnej. Ta krótka wizyta z modlitwą, podczas której dziękujemy za otrzymane łaski, prosimy o dalsze i błogosławieństwo na nadchodzący rok, nie pozwala nam na prowadzenie długich dysput, ale na pewno starcza czasu na zasygnalizowanie kłopotów czy problemów i umówienie się na bardziej dogodny termin.

Matki Boskiej Gromnicznej 02.02.2009

Dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. podczas poświęcenia świec.

2 luty to święto Matki Boskiej Gromnicznej, święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Na wspomnienie światła jakim w naszym życiu jest Jezus Chrystus przynosimy do kościoła świece. Zapalamy je na początku Mszy św., przed poświęceniem i potem w czasie czytania Ewangelii. Dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej przyszły do kościoła w poniedziałek na Mszę św. o godz. 17.00 i przyniosły świece do poświęcenia. Bardzo ładnie, że rodzice niektórych dzieci przynieśli świece jeszcze od chrztu – te same, które były trzymane przez ojców chrzestnych podczas sakramentu. Był to też ostatni dzień śpiewania kolęd i ostatni dzień ze żłóbkiem. W święto Ofiarowania Pańskiego kończymy okres Bożego Narodzenia. Zaczynamy teraz rozważać dorosłe życie Jezusa.

Popielec 25.02.2009

ks. Jacek Orlik

Popielec, dzień rozpoczynający Wielki Post, przypadł w tym roku 25 lutego. W Środę Popielcową zaczęły się też parafialne rekolekcje dla dorosłych głoszone przez ks. Jacka Orlika,  dyrektora Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Inowrocławiu. Potrwają do soboty włącznie. Podczas środowych Mszy św., w trakcie posypywania głów popiołem, słyszeliśmy „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Te słowa mają nam ułatwić przeżycie Wielkiego Postu, zrozumieć co mamy w czasie tych 40 dni oczekiwania na Zmartwychwstałego Jezusa poprawić w swoim życiu.

Dzień Skupienia dla Członków Żywego Różańca 07.03.2009

Przyjechali członkowie Żywego Różańca z całej archidiecezji.

W pierwszą sobotę miesiąca marca, w sanktuarium maryjnym ojców oblatów w Markowicach odbył się Dzień Skupienia dla członków Żywego Różańca Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Parafia św. Krzyża w Inowrocławiu była reprezentowana przez 5 osobową delegację. Spotkanie rozpoczął proboszcz o. Aleksander Doniec. Po wstępie odmówiliśmy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem tajemnice radosne różańca. Potem drogę krzyżową prowadził o. Krzysztof Jamroży. W czasie modlitwy można było skorzystać z sakramentu pojednania. Mszę św. koncelebrowaną prowadził ks. Paweł Kowalski, proboszcz inowrocławskiej parafii pw. Jezusa Miłosiernego.

Duchowa adopcja dziecka poczętego 22.03.2009

W naszej parafii, 22 marca podczas nabożeństwa Gorzkich Żali  rozpoczęliśmy doroczną akcję duchowej adopcji dziecka poczętego. Duchowa adopcja polega na codziennej, przez dziewięć miesięcy, modlitwie w intencji nienarodzonego dziecka, które znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci. Modlitwa to odmówienie krótkiej formuły i jednej dziesiątki różańca.

 

46 osób włączyło się w tą akcję przez złożenia przy ołtarzu pisemnych, podpisanych deklaracji właśnie w niedzielę 22 marca na Gorzkich Żalach o 15.00.

Pielgrzymka parafialna do Włoch 18-26.05.2009

Widok z kopuły bazyliki św. Piotra w Watykanie.

W dniach 18-26 maja odbyła się pielgrzymka autokarowa do Włoch. Większość uczestników stanowili parafianie parafii św. Krzyża. Organizowało ją Biuro Pielgrzymkowo Turystyczne Arcus z Bydgoszczy. Z parafianami w drogę wybrał się ks. proboszcz. Trasa wiodła przez Altötting w Niemczech, do Rzymu, potem przez Monte Casino na półwysep Gargano, do Mont St. Angelo. Dalej San Giovanni Rotondo, z relikwiami św. Ojca Pio, do Asyżu. Potem Padwa, Wenecja gdzie spędziliśmy tylko pół dnia i powrót do domu przez Austrię i Czechy, gdzie był ostatni nocleg. Pielgrzymka udana, pogoda piękna, chwilami ąż za gorąca (+36oC). Żal tylko, że tak krótka i tak mało było czasu w poszczególnych miejscach.

 

Parafialna Procesja Bożego Ciała 14.06.2009

Procesja Bożego Ciała 2009

Ponieważ w święto Bożego Ciała procesje są "miejskie", gdzie przemarsz jest dłuższy, od jednej do drugiej parafii, zwyczajowo parafie inowrocławskie organizują w niedzielę po Bożym Ciele mniejsze, takie jak dawniej procesje tylko na swoim terenie. Osoby starsze, małe dzieci, mają wtedy mniejszą drogę do przebycia, a dodatkowo idziemy w mniejszym, parafialnym tylko gronie. W tym roku dodatkowo w tę niedzielę obchodziliśmy rocznicę pierwszej komunii świętej dzieci.

Pożegnanie ks. Roberta Goździckiego 21.06. 2009

ks. Robert Goździcki

W niedzielę 21 czerwca 2009 żegnaliśmy odchodzącego do pracy w innej parafii ks. Roberta Goździckiego. Ks. Robert był wikariuszem w parafii przez 8 lat, opiekunem ministrantów i scholi. Uczył także religii w I LO im. Jana Kasprowicza. Przeszedł na stanowisko proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Kwieciszewie koło Mogilna.

Powitanie nowego wikariusza, ks. Huberta Wiśniewskiego - czerwiec 2009

ks. Hubert Wiśniewski - wikariusz

Na miejsce ks. Roberta Goździckiego przybył do naszej parafii pełnić posługę duszpasterską ks. Hubert Wiśniewski. Jest to jego pierwsza parafia jako wikariusza. Ks. Hubert zajmuje się młodzieżą - służbą liturgiczną, scholą. Uczy także w tutejszym I LO im. Jana Kasprowicza.

Rozpoczynamy remont posadzki w kościele - 23.09.2009

Panowie Władysław i Piotr rozpoczynają demontaż ławek.

Prace przy rektyfikacji (nazwa prac dotyczących podniesienia i poziomowania naszego kościelnego chóru) rozpoczęte. Zaczynamy od wywiezienia ławek i uporządkowania przyszłego "placu boju". Ostatnie siedem rzędów ławek będzie usunięte z kościoła, a tył kościoła wygrodzony płotkiem w związku z pracami ziemnymi. Prace ziemne rozpoczynają się po 23 września. Kościół będzie można odwiedzać przez wejście boczne, od strony plebaniii. Prace będą trwały około 2-3 miesiące.

Koniec prac przy stabilizacji chóru - listopad 2009

Remontowane ławki są krótsze, zapewnią szersze przejścia.

Prace przy stabilizacji chóru zakończone, ale do końca remontu daleko. Trwa przerabianie i malowanie ławek. A że ławki mają swoje lata, na dworze mróz, to prace się ślimaczą. Oczywiście w przyszłym roku będziemy kontynuowali prace, jak tylko finanse pozwolą. Do przerobienia jest przecież przód nawy kościoła, ławki z przodu.

Niepokalane Poczęcie NMP - 8.12.2009

Zakładanie poświęconych medalików.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP odbyła się w naszym kościele mała uroczystość poświęcenia medalików dzieci przygotowujących sie do przyjęcia I Komunii św. Ksiądz proboszcz poswięcił medaliki po kazaniu, na Mszy o 17.00. Po poświęceniu rodzice, opiekunowie dzieci pomogli maluchom założyć medaliki. Była nie lada sztuka, zważywszy, że dzieci były ubrane już zimowo.

Boże Narodzenie 2009

Śpiewamy kolędy.

Tegoroczne święta, z powodu nie zakończonego remontu podłogi i ławek celebrowane były często na stojąco przez wiernych.  Za to podczas śpiewania kolęd w drugi dzień świąt siedzielismy spokojnie - kościół nie był pełen. Skoro jednak od lat w szkołach nie ma nauki śpiewu, nie ma się czemu dziwić. Ważne jednak, że co roku na wspólne śpiewanie kolęd przychodzi coraz więcej osób. Ale dzięki ogrzewaniu kościoła i pogodzie "na plusie" w środku świątyni było ciepło, bo +10 stopni Celsjusza. Mrozy do -18 stopni Celsjusza byłu na szczęście przed świętami i trwały raptem dwa dni.