Menu

Parafialne rekolekcje wielkopostne 17 - 20. 02. 2010

Podziękowania dla ks. Mariusza

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy nasze parafialne rekolekcje wielkopostne, które trwały do soboty włącznie. Poprowadził je ks. Mariusz Misiorowski, proboszcz parafii w Gozdowie koło Wrześni, który kilka lat był misjonarzem w Kamerunie. Ks. Mariusz pochodzi z Gniewkowa, w latach dziewięćdziesiątych był wikariuszem w kościele Zwiastowania w Inowrocławiu. Potem pojechał na misje, m. in do pigmejów Baka w Kamerunie, do Czadu w parafii Bologno.Ks. pomagał także w duszpasterstwie we Francji, pod Paryżem i na Korsyce. Od pół roku jest proboszczem w w/w parafii w Gozdowie. Na sobotniej Mszy św. podziękowaliśmy za głoszone nauki.

"Gorzkie Żale przybywajcie ..." Wielki Post 2010

Klerycy głoszący kazania na Gorzkich Żalach.

I my przybywaliśmy na nabożeństwa: Gorzkie Żale (niedziela o 15.00) i Droga Krzyżowa (piątek 17.15 dla dzieci i po Mszy św. na 18.00 dla dorosłych). Na zdjęciu klerycy Krzysztof, Zbyszek, Maciej, Sławek i Paweł głoszący kazania na kolejnych nabożeństwach Gorzkich Żalów. Nie ma zdjęcia kleryka z pierwszych Gorzkich Żalów - byłem nieobecny. Ciekawe było dla mnie porównanie, jak który z nich powie kazanie, na w sumie zawsze ten sam temat - męki Pana Jezusa. Co człowiek, to inne spojrzenie - dlatego też warto posłuchać tych przyszłych kapłanów.

 

Niedziela Palmowa 28.03.2010

Adoracja w Niedzielę Palmową.

W ostatnią niedzielę Wielkiego Postu mogliśmy uczestniczyć w procesji z palmami wokół kościoła, która to procesja miała miejsce na Mszy św. o godzinie 11.00. Ponadto, po Mszy św. o 12.15 był czas na adorację Najświętszego Sakramentu. Wystawienie trwało do Gorzkich Żalów.

Duchowa adopcja dziecka poczętego 28.03.2010

Deklaracje adopcji złożone przy ołtarzu.

Zamiast w Święto Zwiastowania, czyli w Dzień Świętości Życia, dokonaliśmy duchowej adopcji dzieci poczętych w następującą po nim niedzielę. Była to ostatnia niedziela Wielkiego Postu – Niedziela Palmowa. Uroczyste ślubowanie przed wystawionym Najświętszym sakramentem oraz pisemne deklaracje złożyło prawie 40 parafian. Przyrzekali oni modlić się codziennie różańcem przez następne dziewięć miesięcy w intencji dzieci poczętych, których życie może być zagrożone. Sama modlitwa i dziesiątka różańca trwają około 4-5 minut dziennie, więc może z czasem będzie tych osób więcej. Więcej będzie uratowanych dzieci.

Święcenia kapłańskie ks. Radosława Tuszyńskiego 22.05.2010

Święcenia kapłańskie ks. Radosława Tuszyńskiego.

W sobotę 22 maja, w Archikatedrze Prymasowskiej w Gnieźnie, odbyły się święcenia kapłańskie. Na uroczystej Mszy Świętej arcybiskup H. Muszyński wyświęcił 13 prezbiterów, w tym naszego parafianina księdza Radosława Tuszyńskiego. To wielka radość dla naszej wspólnoty! W niedzielę 23 maja o godzinie 12.15 nowowyświęcony ksiądz odprawi swoją pierwszą mszę, a po niej udzieli zebranym błogosławieństwa. Księdzu Radosławowi życzymy błogosławieństwa Bożego na drodze jego powołania.

60-lecie matury 27.05.2010

Zdjęcie grupowe uczestników Mszy św. z okazji 60-lecia matury.

27 maja 2010 r. ks. kard. Józef Glemp odprawił w naszym kościele Mszę św. w 60. rocznicę matury i zakończenia nauki w I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jubilatom obchodzącym 60-lecie zdania matury (absolwenci 1950 roku!) towarzyszyła młodzież z "Kaspra".

Parafialna procesja w oktawie Uroczystości Bożego Ciała 06.06.2010

Na ul. 3 Maja.

Ponieważ od kilku lat w Uroczystość Bożego Ciała odbywa się procesja "miejska", pomiędzy parafiami, dopiero w niedzielę poszliśmy w procesji parafialnej. Jak to podkreślał ks. kanonik Tadeusz Gawroński, po raz pierwszy od 44 lat procesja poszła nową trasą, aż na osiedle Piastowskie, gdzie na końcu ul. Mieszka I był ostatni z czterech ołtarzy. Poniżej zdjęcia z niedzielnej procesji. Prócz nowej trasy, innych miejsc ustawienia ołtarzy, zwracał uwagę obraz z bł. ks. Jerzym Popiełuszko. Bo równocześnie w niedzielę, w Święto Dziękczynienia,  w Warszawie odbywały się uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego. 

Festyn rodzinny 12.09.2010

Oprócz loterii, domowych wypieków, muzyki, były liczne konkursy dla dzieci.

Kolejny już raz duża grupa parafian i sympatyków parafii spotkała się na festynie rodzinnym organizowanym na parkingu przy szkole muzycznej. Termin niedzielny, piękna pogoda sprzyjały frekwencji. Festyn odbywa sie w niedzielę najbliższą terminowi parafialnego odpustu, który przypada 14 września. Prócz integracji, celem festynu była zbiórka pieniedzy na parafialny Caritas i na rzecz powodzian. Udało się, dzięki ofiarności wielu osób zebrać dużą kwotę - ponad 3900,-

Msza odpustowa 14.09.2010

Nasz kościół pełen parafian i sympatyków.

We wtorek, 14 września przeżywaliśmy nasz parafialny odpust Podwyższenia Krzyża Świętego. Uroczystą Mszę św. o godz. 18.00, odprawił i wygłosił homilię ks. prałat Leszek Kaczmarek, Dziekan Dekanatu Inowrocław II. Bardzo cieszyła nas dobra frekwencja, bo deszczowa pogoda była wyzwaniem dla chcących dotrzeć do kościoła. Ten rok był bardzo deszczowy, nawet na Kujawach, ale odpustowa pogoda była wyjątkowo przykra. Dobrze, że podczas niedzielnego festynu rodzinnego dopisało słońce.

Poświęcenie różańców dzieci pierwszokomunijnych 7.10.2010

Ks. proboszcz święci różańce dzieci pierwszokomunijnych.

W czwartek 7 października, podczas nabożeństwa różańcowego ks. proboszcz poświęcił różańce dzieci przygotowujących się do I Komunii Św. w przyszłym roku. Papież Pius V ustanowił święto Matki Boskiej Różańcowej obchodzone właśnie 7 października na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijan nad wielką flotą bezbożników pod Lepanto. Miejmy nadzieję, że poświęcone różańce pomogą naszym małym pociechom walczyć ze złem, tak jak modlitwa różańcowa pomogła młodemu kapitanowi floty pod Lepanto wygrać z wielką flotą muzułmanów.

Koncert kwartetu smyczkowego Chopin Quartet 10.10.2010

Koncert "Chopin Quartet" w kościele pw. św. Krzyża w Inowrocławiu.

W niedzielę o 10.15 koncertował w naszym kościele "Chopin Quartet" w składzie Dawid Kwiatkowski i Michał Marcinkowski - skrzypce, Filip Wroniszewski - altówka i Jan Białkowski - wiolonczela. Muzycy niejako wbrew nazwie zagrali cztery utwory W.A. Mozarta. Ten i inne koncerty w wielu miastach województwa kujawsko-pomorskiego to jeden z elementów ochrony dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego. Samorząd województwa co roku wspiera prace konserwatorskie i roboty budowlane przy obiektach zabytkowych. Środki pochodzą z dwu źródeł: budżetu województwa i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Aby oprócz materialnego wsparcia remontowanym obiektom nadać blasku i ożywić je, Urząd Marszałkowski zaproponował ten i inne koncerty. Obcowanie z klasyczną muzyką wśród pieknej architektury ma stworzyć atmosferę szacunku dla naszej historii, a także dalszej dbałości o pomniki naszej historii. Nasza parafia, wśród wielu innych jest również beneficjentem, otrzymuje w tym środki na dokończenie remontu płyty fundamentowej pod posadzkę kościoła. Na zdjęciu obok kadr z koncertu w kościele pw. św. Krzyża w Inowrocławiu.

Dzień Dziecka Utraconego 15.10.2010

W piątek 15 X, w ramach Dni Papieskich obchodziliśmy w naszym kościele Dzień Dziecka Utraconego. O godzinie 20.00 odbyła się Msza św. w intencji rodziców którzy utracili dziecko i ich rodzin. Po Mszy św. była prelekcja pt. "Żałoba po utracie dziecka".

Prace budowlane związane ze stabilizacją fundamentów chóru cz. II 18.10.2010

W połowie prac kościół wyglądał tak jak powyżej.

Zeszłej jesieni rozpoczęłiśmy prace związane ze stabilizacją fundamentów chóru. Były wielkie wykopy, zalewanie betonem studni stabilizujących etc. Na ten rok zaplanowaliśmy dokończenie wykonania żelbetowej płyty posadzkowej. Mamy nadzieję, że w krótkim czasie uda się wykonać wszytkie zaplanowane prace, a w przyszłym roku rozpoczniemy budowę ogrzewania podłogowego w naszej świątyni.

Imieniny ks. kanonika Tadeusza Gawrońskiego - 28.10.2010

Ks. kanonik Tadeusz Gawroński z obecnym proboszczem ks. Piotrem Kotowskim.

Imieniny ks. kanonika Tadeusza Gawrońskiego były okazją do spotkania z nim na Mszy św. w jego intencji zamówionej przez parafialny Żywy Różaniec. Ks. kanonik, który przez wiele lat był proboszczem w naszej parafii przebywa obecnie na kuracji w sanatorium Kujawiak (d. Kombatant). Będzie w Inowrocławiu do 6 listopada. Księża odprawiali Mszę św. wśród stuków kończących swą dniówkę fachowców od remontu posadzki. Na koniec Mszy św. kwiaty i życzenia składali członkowie Żywego Różańca i Towarzystwa Św. Wojciecha. Potem odmówiliśmy część różańca (5 dziesiątek) w intencji misjonarzy (bo trwa Tydzień Misyjny) i solenizanta.

Imieniny ks. Przemysława 30.10.2010

Ks. Przemysław Grzybowski.

Ksiądz Przemysław obchodzi imieniny 30 października. Wieczorna Msza św. sprawowana była w jego intencji, zamówiona rzez parafialne koło Żywego Różańca. Na koniec Mszy św. życzenia składała młodzież i przedstawiciele wspólnot parafialnych. Jednym z prezentów była tzw. "Margaretka" czyli przyrzeczenie odmawiania modlitwy dożywotnio za wybranego księdza przez siedem osób. Każda z tych osób modli się w jego intencji w stałym dniu tygodnia.

Zmiana na stanowisku proboszcza naszej parafii - ogłoszenie z 31.10.2010

Ks. proboszcz Piotr Kotowski.

Dekretem Księdza Arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski ks. proboszcz Piotr Kotowski z dniem 1 stycznia 2011 r. zostaje mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie. Od 1 listopada do 31 grudnia 2010 r. będzie pełnił obowiązki administratora tej parafii z wszystkimi uprawnieniami przysługującymi proboszczowi. Poniżej słowa ks. P. Kotowskiego komentujące tę sytuację, jakie wygłosił podczas niedzielnej Mszy św:

Tę decyzję przyjmuję jako wolę Bożą wyrażoną poprzez mojego biskupa, na którym spoczywa obowiązek troski o całą Archidiecezję.

            Ta zmiana dokonywana jest w nietypowym terminie, ale taka była potrzeba. Obecny proboszcz parafii w Trzemesznie jest poważnie chory, co uniemożliwia dalsze kierowanie przez niego parafią. Dlatego też, będąc jeszcze do końca roku proboszczem naszej parafii, od 1 listopada będę jednocześnie kierował parafią w Trzemesznie jako jej administrator. To będzie wymagało mojej obecności zarówno w jednej jak i drugiej parafii. Obiecuję, że dołożę starań, aby te dwa zadania wypełnić jak najlepiej.

            Decyzja o pozostawieniu mnie na stanowisku proboszcza naszej parafii do końca roku jest związana z pracami remontowymi. Zobowiązuję się do tego, by doprowadzić do końca i rozliczyć wszystkie prace zaplanowane na obecny rok.

            Proszę wszystkich o modlitwę, abym jak najlepiej wywiązał się ze zleconych mi obowiązków, a tym samym wypełniał wolę Bożą i realizował moje powołanie. Módlmy się też o to, by następny proboszcz naszej parafii, który jeszcze nie jest znany, był kapłanem według serca Bożego.

Noc ze Świętymi 31.10.2010

Procesja z kościoła św. Mikołaja do św. Krzyża.

Po raz trzeci w Inowrocławiu przeżywaliśmy wieczór poprzedzający Uroczystość Wszystkich Świętych jako „Noc ze Świętymi”. Zamiast importowanego zza oceanu haloween noc pod hasłem: Ze świętymi do Jezusa. Nie jesteśmy bowiem, jak ktoś zauważył spod znaku dyni, ale krzyża Jezusa. Rozpoczęła się ona o godz. 20.00 w kościele św. Mikołaja I nieszporami z Uroczystości Wszystkich Świętych. Po nieszporach wyruszyła z kościoła św. Mikołaja procesja z relikwiami świętych. Dłuższy postój z modlitwą na placu Klasztornym poprzedził wejście do kościoła Św. Krzyża, gdzie była sprawowana Msza św. z Uroczystości Wszystkich Świętych. Msza rozpoczęła się o 21.20. Przewodniczył jej ojciec franciszkanin z Pakości, który w homilii przybliżył postać św. Franciszka z Asyżu, jako przykładu realizacji świętości.